Poveștile mele sunt vii și mă scot din minți. Mă rod pe dinăuntru. Le cert și le iubesc, le mângâi, apoi le gonesc, le ucid și le readuc la viață. Sunt ale mele. Uneori, mă îmbracă de sus până jos, mi se prind în păr, la gât și pe fiecare deget. Eu însămi sunt o poveste.

Fel si fel

MuÈ™cată de urs, Diana a murit în chinuri cumplite…

Autor Ana Măiță

„Vedeti fata asta frumoasa? Din ea a ramas un trup dezgolit de ghearele ursului, un trup galben ca ceara, pentru ca i s-a scurs tot sangele din corp, dupa ce i-a fost smulsa carnea pana la os de pe ambele pulpe si gambe, cu scalpul sfasaiat in fasii singerii si o expresie de groaza ramasa pe figura.

Asta arata pozele necenzurate cu Diana Maria, fata de 19 ani, atacata si ucisa de urs pe un traseu montan popular, chiar sub ochii prietenului ei, si in timp ce vorbea speriata cu dispecerii de la 112. Nu o sa le fac publice vreodata, pentru ca Diana Maria nu merita asta, si nici mama ei. Dar o sa va spun ca ”atacata si ucisa de urs” nu descrie ce s-a intamplat Dianei, pentru ca ea nu a fost ”atacata si ucisa de urs”, ci ”vanata si mancata de urs”.

Diana nu a murit usor si asta se vede. Diana Maria a murit o moarte groaznica, de ciuta fara vreo sansa. Numai ca Diana Maria nu era o ciuta, era un copil, copilul cuiva si nu, moartea Dianei nu este un accident, este o tragedie care era inevitabil sa se intample din cauza politicii absolut cretine si criminale de a interzice vanatoarea de urs in Romania de ani buni.

Daca aveti copii mari si stati mai linistiti ca sunt in vacanta, la munte, la aer curat, ei bine, nu mai stati linistiti.

Pentru ca ursii din Romania sunt prea multi, prea fara frica de om si prea protejati pentru binele si siguranta noastra.

Si sa stiti ca exista vinovati pentru moartea Dianei. Nu ursul, ca ursul e animal si (inca) nu bantuie pe holurile Guvernului si Parlamentului cu soarta romanilor in varful pixului. Vinovati sunt ministrii ai mediului prea lasi sau prea prosti sa inteleaga ca nu poti lasa un pradator de talie mare sa se inmulteasca fara control, in speranta ca devine ”frate cu romanul”.

Ceilalti mari vinovati sunt ecoteroristii deghizati in haine de ”activisti de mediu” care vand pe bani multi idiotilor utili ursuleti de plus la pachet cu iluzia ca ”salveaza padurile” in timp ce ei isi fac colectii de masini scumpe si vile la Viena.

Nu mai donati si nu mai sprijiniti interdictia vanatorii de ursi din Romania, pentru ca cei care o sustin nu tin nici la ursi si nici la oameni. Discutati cu specialistii care se ocupa de protectia padurii concret, nu din vorbe, vorbiti cu cei de la ocolurile silvice si cu asociatiile de vanatori. Ei va vor spune ca secretul unei paduri sanatoase este ECHILIBRUL nu solutiile absolute care nu dau bine decat in conturile smecherilor ”verzi” ce manipuleaza abil cu ele dorinta oamenilor de a face fapte bune.

Pentru Diana Maria e prea tarziu, ea merge la groapa mutilata lasand in urma inimile frante ale celor care au crescut-o si au iubit-o ca sa creasca mare si sa isi traiasca viata nu sa devina prada de urs.”

Continuarea, aici: https://www.facebook.com/anamaita.ro

Odihnește-te în pace, copil frumos!

Foto Facebook, Diana Maria.

1 Comment

  1. 🙁 Dumnezeu s-o odihnească pe biata fată!

Leave a Reply