Poveștile mele sunt vii și mă scot din minți. Mă rod pe dinăuntru. Le cert și le iubesc, le mângâi, apoi le gonesc, le ucid și le readuc la viață. Sunt ale mele. Uneori, mă îmbracă de sus până jos, mi se prind în păr, la gât și pe fiecare deget. Eu însămi sunt o poveste.

Oamenii si faptele lor

A murit È™i Cotabiță…

Gabriel Cotabiță, fostul solist al trupei VH2, a murit la vârsta de 69 de ani. Artistul, cunoscut pentru vocea sa distinctivă și cariera de succes în muzica românească, a avut o viață marcată de momente dramatice. În trecut, el a trecut printr-o experiență deosebit de greu de imaginat, fiind aproape de moarte, dar a reușit să supraviețuiască miraculos.

Ultimele zile din viața sa au fost dificile. Potrivit compozitorului Ionel Tudor, Gabriel Cotabiță a avut mult de suferit în ultima perioadă, fiind intubat și trecând printr-un chin continuu. Vestea decesului a venit ca o mare pierdere pentru familia sa, pentru fanii săi și pentru industria muzicală românească, care l-a apreciat de-a lungul decadelor de activitate.

Cotabiță va rămâne în memoria publicului ca unul dintre cei mai importanți artiști din rock-ul românesc, atât prin carierele sale de solist în cadrul trupei VH2, cât și prin contribuțiile sale în calitate de autor și interpret. Moartea sa marchează o mare pierdere pentru muzica românească, iar amintirea lui va trăi în piesele sale.

Dumnezeu să-l ierte!

DFM 23 noiembrie

Leave a Reply