Poveștile mele sunt vii și mă scot din minți. Mă rod pe dinăuntru. Le cert și le iubesc, le mângâi, apoi le gonesc, le ucid și le readuc la viață. Sunt ale mele. Uneori, mă îmbracă de sus până jos, mi se prind în păr, la gât și pe fiecare deget. Eu însămi sunt o poveste.

Oamenii si faptele lor

La mulți ani, Elena!

Elena. Pe la vârsta de patru ani, fiul meu era foarte creativ. Si pentru ca poezia îi iesea prin toţi porii fiinţei sale inocente, toti vecinii s-au trezit cu câteva versuri.Toate porneau de la numele lor. Iată câteva exemple, pe care mi le mai amintesc:

„Nenea Bertea si cu Gaie/ Făcură la Bidi baie.” (îi văzuse el la strandul termal, aşa că versurile i-au venit uşor)

„Stând in casă în papuci/ Nenea Varga sparge nuci.„ (Varga era vecinul de sus si mereu facea zgomot cu ceva)

„Nenea Puică/ Bea o Å£uică.” (omul era „profesionist” in materia asta de prună)

„Nea Petrică/ Are gura mică.” (bietul om era cuminte si nu apuca sa zică nici o vorbă in faţa nevestei care era o scorpie)

Toate bune si frumoase, oamenii nu se supărau pentru că îl iubeau că era frumuşel şi isteţ.

Dar ce te faci când ai o nepoţică pe nume Cristinuţa si nici nu ai simtul umorului? Era cazul doamnei Sida, care la plânsul sus numitei a cerut imperios ca micul poet să inceteze şi ca eu în calitate de mamă, să iau măsurile necesare în acest sens, başca să-i acord si o corecţie convingătoare. Versurile declanşatoare de supărare si plâns erau:

„Nu te juca cu CristinuÅ£a/ Că iÅ£i papă puÈ›icuÅ£a!” … ÅŸi multe alte derivate toate având legătură cu „puÅ£a ÅŸi CristinuÅ£a”.

L-am certat, i-am spus că nu este frumos să spună asemenea lucruri despre o fetită şi pentru că nu a incetat l-am pedepsit.

Timpul a trecut şi din poezie-n poezie, iaca vine ziua sarbatorii Sfinţii Împarati Constantin şi Elena. Şi cum eu mă numesc Elena mi-am primit cadoul:

„La mulţi ani, Elena

Grasă ca balena!

La multi ani, Costel

Tras ca prin inel!”

Autor: Elena Bonta

Foto, preluare net.

2 Comments

  1. 😀 😀 😀
    La mulţi ani!
    Şi felicitări poetului! Acum mai scrie versuri?

Leave a Reply