Poveștile mele sunt vii și mă scot din minți. Mă rod pe dinăuntru. Le cert și le iubesc, le mângâi, apoi le gonesc, le ucid și le readuc la viață. Sunt ale mele. Uneori, mă îmbracă de sus până jos, mi se prind în păr, la gât și pe fiecare deget. Eu însămi sunt o poveste.

Am patit-o si eu!

Nihohoo! Șampon pentru cai aveți?

Sunt în două grupuri de mămici, de ceva timp, și ce mi-au citit ochișorii, și ce-am putut afla pe grupurile alea două, de-a lungul unui an și cinci luni, nu vă puteți imagina!

Ultimul tips: Șampon pentru cai, contra căderii părului. După o tăvăleală pe jos de râs È™i întrebat, ca să fiu sigură, mi se confirmă că citesc bine. „Yep, È™ampon pentru cabaline, ca să nu-È›i mai cadă părul”. (sau mărul! DFM). 🙂

De vreo două luni mă coiesc: să încerc, să nu încerc, da’ azi m-am hotărât. Gata!

Intru, un pic timidă, în farmacia veterinară și întreb, ușor jenată de scopul pentru care voiam să-l cumpăr:

-Bună ziua! Se întâmplă, cumva, să aveți șampon de cai? Și cât costă?, zic aproape șoptit.

– Daaa, cum să nu? De ce n-am avea? Avem de 25o ml., la 7 lei, È™i cel de 1 litru la 12 lei.

-Păăiii, mă gândeam că nu-s așa mulți cai în București. Dați-mi la litru, că-i calul mare!, zic zâmbind.

-Aaaa, doamnă, păi noi vindem câte 3oo de bidoane pe săptămână.

Fac ochii cât cepele, minunându-mă: 3oo? Wow! Presupun că le cumpără ăia din provincie, de au cai, dacă vindeți așa multe?

-Nuuuu, avem o groază de saloane care se aprovizionează de la noi.

-Da’ ce-i universal? E È™i pentru căței, pisici?, întreb din ce în ce mai contrariată, gândind în sinea mea că parcă m-aÈ™ spăla cu unul pentru cai, da’ cu unul pentru căței È™i pisici, mai da-o-n pisicii mă-sii, că nu mă spăl!

-Saloane de lux, doamnă, de oameni! Și plâtesc cucoanele câte 6o de lei pe un spâlat.

Mă luminez la față și rămânîntr-o mirare, că-i lumea plină de dilimandroase ca mine.

După ce compilez, îi zic secretos:

-Știți, și eu tot pentru mine îl iau, că-mi cade părul groaznic.

-Știam, nici nu trebuia să-mi spuneți. 🙂

Îi plătesc femeii șamponul, zmbind, iau sticla și citesc eticheta:

„Se ține animalul în încăpere caldă, până se usucă părul.

A se evita contactul direct cu ochii È™i cu organele genitale.”

Inutil să vă mai spun că, până acasă, am ținut-o numai într-un hohot de râs, de se fereau oamenii de mine pe stradă.

Așadar, mă duc să bag radiatorul în priză și să-mi caut niște chiloți de protecție.

P.S. Ca să n-avem discuții: Pentru niscaiva comportamente cabaline, știți de unde mi se trage, da? Niho-hoooo!

Autor Lavinia Toader (mulțam fain!)

11 Comments

  1. BobRoman

    Eu zic sa aveti grija cu produsele pentru animale ca s-au mai vazut tragedii chiar recente:

    „Fetiță de 5 ani, moartă după ce bunica a spălat-o cu Tomoxan ca să o scape de păduchi. Fratele È™i veriÈ™oara micuÈ›ei, în stare gravă la Spitalul «Grigore Alexandrescu» BucureÈ™ti!”

  2. BobRoman

    „Patru copii din IalomiÅ£a, în stare gravă după ce mama lor i-a spălat cu insecticid pentru combaterea râiei. Voia să îi scape de păduchi”

    Situaţie dramatică în Ţăndărei, judeţul Ialomiţa. Patru copii, de 1 an, 4 ani, 7 ani și 17 ani, au ajuns în stare gravă la spital, după ce mama lor i-a spălat cu insecticid, folosit pe animale pentru combaterea râiei, pentru a-i scăpa de păduchi.

  3. Bună seara, stimată Dana Fodor Mateescu ! Am citit și chiar recitit articolul de vreo trei ori și am râs cu lacrimi. Mi-ați făcut seara de-a dreptul frumoasă prin acest articol și vă mulțumesc pentru acest lucru. Toate cele bune !

    • Bună dimneaÈ›a! Și mie îmi place, de mor, textul, dar nu este al meu. Eu doar îl valorific. ÃŽl promovez cu drag. E al Laviniei, aÈ™a cum am È™i scris. Autor Lavinia Toader. Zi faină!

  4. Știam de el, încă din România. Și ca să fiu sincer până la capăt, l-am È™i folosit. 🙂 Pe atunci erau doar niÈ™te zvonuri de toamnă prin părul meu („Hai frunză galbenă, de ce vrei tu să cred…”) Acum e iarnă de-a binelea È™i m-am cam resemnat. De-ar apărea È™i È™ampon pentru zimbri… Mă lasă rece oricum. Nemuritor È™i rece, cum zicea bădia Mihai. Că numai vreun transplant ar mai rezolva problema de calviÈ›ie, dar n-am de gând să merg atât de departe. Mă rezum numai la frumuseÈ›ea interioară… 🙂

    • Să È™tii că îmi cade È™i mie ca la balamuc. Chiar mă gândeam să îmi cumpăr. Șampon pentru balauri, pentru prinÈ›ese sau pentru sirene? 🙂

  5. După COVID, pe mine m-a trimis coafeza să-mi iau Parusan anti-cădere și să fac 3 luni tratament și cu vitamine de păr. Că orice cățel năpârlea mai puțin decât mine!
    Despre farmacia veterinară, recomand Osteocicatrat gel. E din plante medicinale (arnică, tătăneasă, plus ceva mentol) și face bine și la reumatism uman, nu numai canin sau felin. L-am folosit și eu, și mama, și înaintea noastră doctorița mamei și asistentul (ei ni l-au recomandat) și garantez că niciunul din noi nu a început să miaune sau să latre.

    • Mie îmi cade rău! Și nu de ieri de azi, ci… din studenÈ›ie. Anii 90. Osteocicatrat gel bănuiesc că e pentru dureri articulare, nu? N-am căutat pe net, să văd ce e. Dar pentru păr, la mine, nu a funcÈ›ionat NIMIC. Singura perioadă când nu mi-a căzut un fir a fost când eram gravidă. 🙂

Leave a Reply